Product added to cart

SWD Golden Eagle feeder 2,9/3,6m up to 180g
€65.99
In stock
Only 9 left
SKU
R-06608
Monthly payment from 1.29
The SWD Golden Eagle 2.9/3.6 m feeder rod is an ideal choice for fans of active fishing. The five-section plug-in design ensures compact transport and convenient storage. The rod length can be adjusted from 2.9 m to 3.6 m (the working length changes thanks to three inserts of different lengths included with the feeder). A powerful rod with a fast action and a maximum casting weight of 180 g allows you to fight large fish with confidence, while the screw-type reel seat ensures secure reel fixation. The rods are designed for fishing at short, medium, and long distances.
- Blank material: carbon
- Handle material: EVA
- Guides: SIC
- Number of sections: 5
- Includes 3 tips: 2 fiberglass + 1 carbon
- Supplied in a convenient semi-rigid case
| Test | 0 - 180 g |
|---|---|
| Rod sections | 5 |
| Rod transport | 70 cm |
| Test (g) | 180 g |
| EAN | 6942576327362 |
| Brand | Siweida |
| Length | 2.9 - 3.6 m |
| Weight | 350 g |







