Product added to cart

Spinning SWD Black Cat 2.1m 1-7g
€22.99
In stock
SKU
R-06603
SWD Black Cat is a series of two-piece plug-in rods of various lengths and casting weights. The slim and lightweight high-modulus carbon blanks provide optimal sensitivity while maintaining sufficient power. The handle is two-section, made of EVA material, and equipped with an screw reel seat. The guides feature special SIC inserts. SWD Black Cat is a well-balanced fast-action spinning rod, ideal for predator fishing with spoons, silicone jigs, and light wobblers. The rod comes in a soft (fabric) case.
| Test | 1 - 7 g |
|---|---|
| Rod sections | 2 |
| Rod transport | 108 cm |
| Test (g) | 7 g |
| EAN | 6942576315970 |
| Brand | Siweida |
| Length | 2.1 m |
| Weight | 130 g |







