Product added to cart

Merganser Academy GTX Feeder 3.3m 150g
€28.99
In stock
SKU
R-06728
The Academy GTX Feeder range of rods is designed specifically for feeder fishing and other bottom-rig techniques. The blank is made of mixed-modulus carbon, providing increased strength with minimal weight, high sensitivity, and resistance to minor mechanical damage.
- Mixed-modulus carbon blank
- Rod tip: solid tip
- Number of tips: 3
- Tip fitting diameter: 3.5 mm
- Handle with EVA insert
- DPS screw-type reel seat
- SIC guides (silicon carbide)
| Test | 150 g |
|---|---|
| Rod sections | 3 |
| Rod transport | 115.5 cm |
| Test (g) | 150 g |
| EAN | 4743345908063 |
| Brand | Merganser |
| Length | 3.3 m |
| Weight | 275 g |







