Product added to cart

Lure Shadow Rap 11cm/13g/0,6-1,2m S
€13.95
In stock
Only 1 left
SKU
83280
Designed to perfectly mimic the last struggle of a dying minnow, the Shadow Rap® makes tight turns when twitched, turns to look back and then settles to a head down position with a quiver before starting a slow fade-away dive on the pause. Can be fished almost in place with short twitches, extending the time the lure spends on the strike zone.
- Responsive, Tight-Turning Jerkbait Action
- Head-Down Flickering Fade-Away on the Stop
- Mimics Dying Baitfish
- Internal Metallic Plating and Natural Scale Pattern
- Translucent Sides with Holographic Inserts and Bone Pattern
- Tungsten and Steel Weights for Perfect Balance
- Black Nickel VMC® Hooks
| Color | S |
|---|---|
| Water behavior | Sinking |
| Diving depth (m) | 1.20 m |
| EAN | 022677253923 |
| Brand | Rapala |
| Length | 110 mm |
| Type | Sinking |
| Weight | 13 g |
Rapala CountDown, 110 mm, 16 g Previous










