Product added to cart

Spinning Beastmaster FX 2,70m 5-21g
€164.95
In stock
Only 3 left
SKU
R-01267
Monthly payment from 3.23
The Beastmaster spinning range is renewed: a complete new style, new (improved) blank and new components while still delivering beautiful moderate fast action which you can expect from the Beastmaster while casting and fighting fish.
- Redesigned moderate-fast action
- Full Carbon + Nanosheet blank in the classic Beastmaster black gloss and gold colour scheme
- Fuji Fazlite anti-tangle K Type guides for improved blank action
- Special custom reel seat and ergonomic cork handle complements the understated black blank perfectly
- Available is a wide range of models to suit almost all spinning and lure methods from ultra lightweight jigging to the largest crankbaits
| Test | 5 - 21 g |
|---|---|
| Rod sections | 2 |
| Rod transport | 138 cm |
| Test (g) | 21 g |
| EAN | 8717009849074 |
| Brand | Shimano |
| Length | 2.7 m |
| Weight | 127 g |











