Product added to cart

Lure X-Rap Peto 20cm/83g/0,5-1,0m UV5
€19.95
In stock
Only 1 left
SKU
R-01037
The Finnish Beast, X-Rap® Peto, combines Rapala’s fish-catching X-Rap® construction with a beautifully color matched soft tail to create a seamless hybrid bait. With its slow sink rate and perfectly horizontal fall, X-Rap® Peto is the ideal choice for cold water & challenging conditions. The tail kicks with a wide action when retrieved; or try a jerk & pause allowing the bait to slowly swim into the depths. The soft tail is firmly secured to the body with a 6-point stainless plate. Spare tail included. Fitted with VMC® Coastal Black hooks.
- ABS Body with Soft PVC Tail
- 6-Point Stainless Plate Tail Locking System
- Wide Tail-Kicking with Body Roll
- Large Predator Gamefish
- VMC® Coastal Black™ Treble Hooks
| Color | UV5 |
|---|---|
| Water behavior | Sinking |
| Diving depth (m) | 1 m |
| EAN | 022677306469 |
| Brand | Rapala |
| Length | 200 mm |
| Type | Sinking |
| Weight | 83 g |
Lure X-Rap Peto 20cm/83g/0,5-1,0m ZAL Previous










