Product added to cart

Lure Deep Tail Dancer 9cm/13g/6,0m GTU
€14.79
In stock
Only 1 left
SKU
87686
The Deep Tail Dancer® features an enlarged, extreme diving lip that plummets the lure as deep as 12 meters unassisted. The banana-style body swims with a wide tail, dancing action that can only be created with balsa. Cast it or troll it deep for a large number of species worldwide.
- Deep Diving Lip
- Wide Tail Swimming Action
- Balsa Wood Construction
- Internal Rattle Mechanism
- VMC® Black Nickel Treble Hooks
- Hand-Tuned & Tank-Tested
| Color | GTU |
|---|---|
| Water behavior | Floating |
| Diving depth (m) | 6 m |
| EAN | 022677211961 |
| Brand | Rapala |
| Length | 90 mm |
| Type | Floating |
| Weight | 13 g |
Lure Deep Tail Dancer 7cm/9g/4,5m RDT Previous










